فایل لایه باز

طرح لایه باز که به عنوان فایل لایه باز نیز شناخته می‌شود، فایلی گرافیکی بوده که افراد می‌توانند آن را با تغییرات گسترده همراه سازند و المان‌های آن را نیز تغییر دهند.

طرح لایه باز چیست؟

کسانی که با فتوشاپ سروکار دارند حتما با نام فایل لایه باز و با طرح لایه باز آشنایی دارند. به صورت کلی به طرحی که دارای لایه های مختلف از جمله عکس، متن، اشکال هندسی و… باشد و به راحتی بتوان هر یک از این لایه ها را دست خوش تغییرات کرد، فایل لایه باز گفته می‌شود.

این یعنی اگر دارای طرح لایه باز گرافیکی هستید، می‌توانید مواردی چون متن، تصاویر، افکت ها و برخی دیگر را در آن تغییر دهید. تغییری که با قابلیت سفارشی سازی هم همراه است. نکته جالب دیگر این بوده که می‌توانید بخش‌هایی اضافه یا حذف کنید.

فایل psd چیست؟

در کنار طرح لایه باز باید به فایل پی اس دی هم بپردازیم. این نوع فایل گرافیکی بسیار مورد کاربری قرار می‌گیرند و یک نوع فرمت ذخیره سازی در فتوشاپ محسوب می‌شود.

حال هر بار که این فایل را باز کرده می‌توانید به صورت کامل به ویرایش بپردازید. گذشته از آن این امکان میسر بوده تا فایل را به دوستان هم داده و آن‌ها نیز قابلیت ویرایش تمامی موارد موجود در طرح را پیدا می‌کنند و محدودیتی در کار نیست.

اولین فایل لایه باز از کجا آمد؟

در مورد تاریخچه فایل لایه باز جزئیات کافی موجود نیست تا به آن پرداخت. اما اولین فایل‌های لایه باز PSD از نسخه اول فتوشاپ که در سال 1990 میلادی دردسترس قرار گرفتند، وجود داشتند. اگرچه در نسخه‌های اولیه فتوشاپ، قابلیت‌های چندانی موجود نبود تا کاربر از آن بهره گیرد و یک طرح گرافیکی حرفه‌ای ارائه دهد. بنابراین کاربران با قابلیت‌های کاملا ابتدایی می‌توانست طرح ساده متناسب با آن زمان را خلق کند. البته در زمان گذشته یک ابزار بزرگ و پیچیده محسوب می‌شد.

کمک فایل لایه باز به طراحان

فایل لایه باز بی شک برای طراحان کمک بزرگی محسوب می‌شود. برای مثال تصور کنید در یک کانون تبلیغات مشغول بوده و روزانه باید چندین طراحی و سفارش را تحویل دهید. بنابراین اگر طرح‌ها و سفارش‌ها را بخواهید از پایه طراحی داشته باشید، امر دشواری است. حال به کمک فایل لایه باز چندین طرح دردسترس شما قرار داشته و با کمک آن می‌توانید طرح‌های گوناگونی داشته و از آنها به سادگی بهره گیرید، بدون اینکه هیچ نقصی در طراحی شاهد باشید.

انواع فایل های لایه باز فتوشاپی

نمی توان انواع فایل های لایه باز را برشمرد چرا که تمام فایلهای موجود در فتوشاپ میتوانند لایه باز باشند و در این دسته قرار بگیرند. ولی به طور کلی فایل هایی که برای کاربران و گرافیست ها کاربرد بسیاری دارند و عموم مردم به آنها نیاز دارند به صورت لایه باز هستند. چرا که فایل لایه باز ویرایش و افزودن و یا حتی تغییرات جزئی و کلی را برای کاربر خود ساده و آسان می کند. به طوری که شما تنها کافی است طرح کلی را بپسندید بعد از آن با دانلود فایل طرح را در اختیار خواهید داشت و حال میتوانید هر تغییری را بر روی آن اعمال کرده و سپس برای چاپ و استفاده آن را ذخیره نمایید.

نمایش 1–40 از 2278 نتیجه

    پشتیبانی تلگرام